Boj o oheň

Vzdělávací cíl

Vazba na RVP ZV

Ústřední badatelská otázka

Jak důležitý byl oheň pro neandrtálskou společnost?

Použité materiály

Ukázka

Ukázka představuje jeskyni se skupinou spících neandrtálců Ulam. U plápolajícího ohně vidíme jednoho z členů skupiny, který hlídá oheň před vyhasnutím a chrání jeskyni a její obyvatele před napadením zvěří. Dále můžeme pozorovat, jak neandrtálec použitím ohně zahání smečku vlků.

Kontext ukázky

Jedná se o úvodní scénu. Ukázka trvá 2:50, přičemž ve filmu se nachází v čase od 2:00 do 4:50. Scéna se snaží nastínit neandrtálskou společnost během spánku v jeskyni. Součástí ukázky je i útok vlků na jeskyni a jejich následné zahnání pomocí ohně.

Popis zdroje

Skupina neandrtálců se choulí kolem přírodou zažehlého ohně, který jim přináší pohodlí a pomáhá přežít. Když oheň uhasne, tři kmenoví bojovníci, Naoh, Amoukar a Gaw, jsou určeni, aby se vydali na výpravu a oheň znovu našli. Po několika dnech putování savanou narazí trojice na kmen kanibalů, kteří znají tajemství, jak oheň zapálit. Bojovníci zachrání ze spárů lidožroutů mladou dívku jménem Ika v naději, že jim dívka tajemství rozdělání ohně odhalí.

Hodnocení zdroje

Úvodní scéna je vcelku korektní s dnešním stavem historického poznání o pravěku. Poněvadž se v této ukázce zatím neprojevuje děj filmu, jedná se pouze o popis společnosti, který má uvést celý film do kontextu doby, ve kterém se děj odehrává.

Pošlete žákům link na cvičení, popř. i pracovní list, v rámci něhož jsou všechny potřebné instrukce a odkazy.

Pracovní list
pdf odt docx

Pracovní list žákům pošlete ve formátu .doc nebo .odt, které umožňují, aby do něj žáci psali odpovědi. Pracovní listy z odpověďmi vám žáci mohou poslat zpět e-mailem, nebo můžete zvolit nějaké jiné řešení (např. prostřednictvím Google Classroom nebo Google disk, případně jiných aplikací využívajících sdílené prostředí).

Žákům byste měli poskytnout zpětnou vazbu na jejich výkon. Zde je návrh několika kritérií: